Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları

Göğüs hastalıkları bölümü solunum ile ilgili tüm rahatsızlıklarla ilgilenir. Göğüs hastalıkları bölümünde kulak, burun, boğaz gibi birçok etki unsuru baz alınarak kapsamı oldukça geniş bir bölümdür. Göğüs hastalıkları bölümü alt yapı ve donanımı bilgileri aşağıda yer almaktadır.

  • Solunum ve Fonksiyon laboratuvarı: Bu tür testler akciğerlerin çalışma performansını ölçmeye yöneliktir. Göğüs hastalıklarında destek amaçlı kullanılan bu testler tanı koyulmasında en büyük  yardımcıdır. En sık kullanılan testler ise; spirometri, akciğer volümleri ve akciğer difüzyon kapasitesidir.
  • Spirometri testinde, akciğerlere giren çıkan hava miktarları aynı grubu insanlara belli özellikler bazında karşılaştırmalar yapılarak bulunur.
  • Akım hacim eğrileri, spirometrik testler sonucunda elde edilerek oluşturulur. Akımların hepsi  hız ve volümler baz alınarak incelenir. Solunum fonksiyon testlerinin  kullanım alanları geniş olmakla birlikte hastalıkların erken tanı ve tedavisindeki yeri oldukça iyidir.
  • Altı dakika yürüme testi, akciğer hastalarının  bulguları ve seyri hakkında bilgi veren bir analizdir. Yürüyüş sırasındaki oksijen verileri baz alınarak belli yorumlar yapılır.
  • Arter kan gazları analizinde, vücuttaki oksijen ve karbondioksit asit baz dengeleri analizi gerçekleştirilir.
  • Fiberoptik bronkoskopi işlemlerinde bronş ağaçları incelemesi ile hava yolları değerlendirmesi hastaya ayakta  analiz ile anestezi gerekmeden az personel ile uygulaması gerçekleştirilir.
  • Uyku laboratuvarı, bronkoloji laboratuvarı mevcuttur. Her türlü hastalık tanı ve tedavisine yönelik birçok yöntem hastanemizde uygulanmaktadır. Hastalık tanısından sonra gerekli  testler ve analizler sonucunda uzman kadromuz ile  ameliyat girişimleri ve işlemleri kısa sürelerde sonuçlandırılır.
Hemen Ara