Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji

Kolorektal Cerrahi Ve Proktoloji

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji birimimizde, kalın bağırsak olarak adlandırılan kolonla, kalın bağırsağın makata yakın olan son bölümünü ifade eden rektumla ve makat bölgesi hastalıklarının tümüyle ilgili tetkik, inceleme, tedavi yöntemleri geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.
Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji kapsamında, bağırsak cerrahisi alanına giren tüm bölümlere kolorektal cerrahi veya koloproktoloji adı verilir. Genel Cerrahi kapsamında olan bağırsak cerrahisi ile uğraşan cerrahlara, kolorektal cerrah yada koloproktolog adları verilmektedir. Proktoloji bölümümüz ise makat bölgesi ve rektum hastalıkları ve tedavi yöntemleriyle ilgilenmektedir. Makat bölgesi rektum alanında meydana gelen hastalıklarla uğraşan Proktoloji Uzmanlarımız, Proktolog olarak da anılmaktadır. Bağırsak cerrahisi bölümümüz bağırsak ve makat bölgesi hastalıkları ve bu hastalıkların tedavi yöntemleri alanında hizmet vermektedir.

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji Kapsamındaki Hastalıklar

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji kapsamındaki bağırsak cerrahisi bölümümüz bağırsak ve makat bölgesinde meydana gelen hastalıkların teşhis , tedavi ve iyileşme süreçlerinde hizmet vermektedir.

Kolorektal cerrahi bölümümüzün alanına giren başlıca hastalıklar; bağırsak hastalıkları, bağırsak düğümlenmesi, bağırsak kanseri, rektum kanseri, bağırsak tüberkülozu, bağırsağın divertiküler hastalığı, bağırsak inkontinensi, gaz ve dışkı kaçırma, bağırsak lenfoması, bağırsak yapışıklığı, karsinoid tümör, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, kronik kabızlık, kalın bağırsak polipleri, mezenter tümörleri ve kolostomi şeklinde kendini gösteren hastalıklardır.  Bunların haricinde karşılaştığımız başlıca makat bölgesi hastalıklarımız; makat fistülü, makatta ağrı ,anal kriptit, anismus, hemoroid (basur), makat bölgesinde paget hastalığı, makat kanseri yada anal kanser, makat siğili (anal siğil), makat çatlağı (makat yırtığı) makat apsesi, makatta ıslaklık, makat sarkması, ülser sendromu gibi hastalıklar olmaktadır.

Kalın bağırsaklarda görülen kolon kanseri, rektum kanseri, anüs kanserinin açık veya kapalı ameliyatları Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji bölümümüzde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Makatta kanama, ağrı, yetersiz dışkılama gibi sorunlar yaşayan hastalarımız proktoloji uzmanı tarafından incelenir ve tedavi yöntemleri belirlenir. Bununla birlikte anal fissur, hemoroid ve anal apse gibi hastalıklar için anal bölge ayrıntılı bir şekilde incelenir. Ayrıntılı muayene sonrası, anal kanalın değerlendirmesi ışıklı anoskop aracılığıyla yapılarak tanı belirlenir. Protokoloji uzmanlarımız yapmış oldukları muayene ile doğru belirlenen tanıya göre uygun tedavi yöntemleri uygular.

Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji Hatalık Semptomları

 Bağırsak gazı, dışkılamada değişiklik, dışkıda incelme, dışkıda kan, dışkılama güçlüğü, dışkının tam boşalamaması, fekal inkontinens, gebelikte ortaya çıkan sindirim sistemi bozuklukları ve değişiklikleri, konstipasyon, karın ağrısı, karın şişkinliği, proktoloji, anal ıslaklık, anal pruritus, anal şişlik ve rektal kanama Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji bölümüzü ilgilendiren hastalıkların en temel önemli semptomları olmaktadır.

Hemen Ara