Psikoloji

Psikoloji

Psikoloji, kişilerin içinde bulundukları psikolojik yıpranmaların etkilerini ortadan kaldırmak ve kendilerini keşfederek geliştirmelerini sağlamak amacı ile hizmet vermektedir. Hayatın olağan akışının insanlar üzerindeki etkileri farklı sonuçlar doğurmaktadır. Çevresel faktörler ve genetiğin birleşimiyle birlikte yaşam kalitesini düşüren sorunların ortaya çıkması psikoloji birimine başvurma ihtiyacını doğurmaktadır.

PSİKOLOJİK DESTEK BİRİMİ 

Hastanemizin psikolojik destek biriminde ergen, yetişkin, çift ve ailelere danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.
 
ÇİFT VE AİLE GÖRÜŞMELERİ
Aile Terapisi: Aile terapisi ailenin bir bütün, bir sistem olarak değerlendirildiği terapi yöntemidir. Aile terapisinde bireysel problemlere odaklanılmaz. Daha çok ilişkiye, ilişkiden kaynaklanan problemlere odaklanılır.
Aile terapisi yalnızca karı-kocanın katıldığı evlilik terapisi şeklinde yürütülebileceği gibi çocukların da eşlik edebileceği şekilde yürütülebilir.
Yardım alınabilecek başlıca aile ve evlilik terapisi alanları:
  • Aile içi iletişim problemleri
  • Boşanma süreci
  • Evliliğe hazırlık
  • İkinci evliliklerle birlikte yaşanan sorunlar
  • İlişkiyi geliştirme ve iyileştirme çalışmaları
  • Aldatma
  • Çocuklarla ilgili sorunlar
  • Şiddetli geçimsizlik
  • Kök aile problemleri
  • Cinsel sorunlar
Cinsel Terapi:  Cinsel terapi, çeşitli cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde uygulanan bir terapi tekniğidir.
Cinsel terapi ile vajinismus, denetimsiz ejakülasyon (erken boşalma), erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu), disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki), kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozukluğu gibi sorunlar üzerinde çalışılır. 
Terapide çiftlere cinsel anatomi ve fizyoloji, cinsel yanıt döngüsü, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ya da mitler ve cinsellik kavramı aktarılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek devam edilir. Cinsel terapi bu alanda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlar tarafından yürütülür. Tedavide sanılanın aksine bedensel muayene yapılmaz; çiftlerin duygu, düşünce ve davranışları üzerine çalışılır. Fiziksel bir sorun olup olmadığını araştırmak adına ürolog ve kadın doğum uzmanlarına yönlendirme yapılır. Cinsel terapinin tedavi ilkeleri açıktır ve etik sınırlar dahilinde, uzman kişilerce yapılmalıdır. 
Cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar bir ilişki problemi olarak görüldüğü ve ele alındığı için terapiye çifterin birlikte eşlik etmeleri tedavinin başarısı açısından önemlidir. 
Hemen Ara